Program finansowany ze środków województwa kujawsko-pomorskiego

Wyniki badania przesiewowego w kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej (TAB) - duży tętniak

1. Czy duży Tętniak Aorty Brzusznej jest niebezpieczny?

Duży Tętniak Aorty Brzusznej może spowodować poważne problemy. Podczas poszerzania się tętniaka, dochodzi do osłabienia ściany, a to może prowadzić do jej pęknięcia.2. Co dalej?

Należy udać się do specjalisty chirurgii naczyniowej, który zleci kilka badań dodatkowych. Na ich podstawie zostanie zaproponowane leczenie. Może to być operacja, kolejne badania lub dalsze okresowe badania kontrolne.3. Jakie jest ryzyko związane z operacją?

Każda operacja niesie ze sobą pewne ryzyko. Podczas wizyty u specjalisty chirurgii naczyniowej zostaną omówione możliwości leczenia i związane z nimi ryzyko.
Nie wszystkie tętniaki wymagają leczenia. Jednak nie leczenie dużego tętniaka aorty brzusznej, może spowodować jego pęknięcie, a to może prowadzić do nagłej śmierci. Leczenie tętniaków rozpoznanych podczas badań przesiewowych jest bardzo skuteczne.4. Czy trzeba się operować?

Podczas wizyty u specjalisty chirurgii naczyniowej zostanie zaproponowane leczenie najlepsze dla danego pacjenta. Duże ryzyko operacyjne dotyczy tylko niewielkiej liczby mężczyzn. Jest tak, gdy osoba ta leczy się z powodu innych ciężkich chorób. W niektórych przypadkach, gdy ogólny stan zdrowia nie ulega poprawie, operacja może nie być zalecana. Decyzja o operacji zawsze należy do pacjenta!5. Co można zrobić, by tętniak się nie powiększał?

Oto niektóre rzeczy, które można zrobić, by spowolnić poszerzanie się tętniaka:
- zdrowa dieta z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych,
- zaprzestanie palenia tytoniu,
- kontrola ciśnienia tętniczego krwi i ewentualne leczenie.